Bitcoin Haricindeki Coinler ile Neden İlgilenmiyorum?

bitcoin-genelHer şeyden önce bu yazıyı neden yazma ihtiyacı duydum: Her gün sayıları artan yerli ve yabancı coinler hakkında çok sayıda soru ve beni de kendi coinlerine dahil etmek için teklif alıyorum. Hatta ismim kendi coinleri ile anılsın diye açıktan para teklif edenler oluyor. En baştan beri benim Bitcoin dışındaki coinlere duruşum açık. İlgilenmiyor ve yatırım yapmıyorum.

Yerli ve yabancı coinler kötü, yatırım yapmayın demiyorum. Ben hep yaptığım gibi kendi yaptığımı söylüyor, yazıyorum.

Yazımda isim vermeyeceğim çünkü çok sayıda yerli, yabancı coin var ve her gün yenisi çıkıyor.

Diğer coinlere neden yatırım yapmadığımı, ilgilenmediğimi maddeler halinde özetlemek gerekirse:

1-Henüz Bitcoin bile yaygınlaşmamışken diğerlerinin işi zor ve çok zaman gerekiyor. Yeri gelmişken Bitcoin’in 2008 yılında duyurulduğunu ve 2009 yılında piyasaya çıktığını hatırlatayım.

2-Bitcoin haricindeki coinlerin serbest dolaşımı çok kısıtlı ve genellikle yok. Türkiye’de birçok noktada Bitcoin ile ürün veya hizmet satın alabiliyorum. Bu noktalar her geçen gün artıyor. Örnek vermek gerekirse, elektronik eşya, kırtasiye, altın vb. çok çeşit ürünü, kolayca (bir sisteme dahil olmadan) her hangi bir mağazadan alıyormuş gibi satın alabiliyorum. Diğer coinlerde bu imkan yok. Bazıları sadece kendi mağazalarından çok kısıtlı sayıda ürünü, satıyor.

Bitcoin’i yurt dışındaki bir arkadaşıma cep telefonum veya bilgisayarım üzerinden gönderebiliyorum. Arkadaşım o Bitcoin ile ülkesinde çok sayıda noktadan alışveriş yapabiliyor. (Hatta aldıklarını bana gönderebiliyor.)

3-Bazı coinler sadece çok katlı (network) pazarlama yöntemi ile çalışıyor. Bir coine yatırım yaparken baştan toplu para vermek ve/veya sonra sistemi aynı diğer çok katlı pazarlamacıların yaptığı gibi paket halinde çevrenizdekiler, arkadaşlarınıza, akrabalarınıza satmak bana göre değil. Bitcoin ile yatırım yaptığım zaman, başlangıç paketi almadan, aynı dakika başlayabiliyorum. Dilediğiniz Bitcoin borsasında, örnek vermek gerekirse 20 TL ile yatırıma başlayabilir, beğenmeseniz ertesi gün vazgeçip, paranızı geri alabilirsiniz. Sisteme giriş, çıkış çok kolay ve baştan toplu para verme zorunluluğu yok.

Baybars Altuntaş’ın dediği gibi “Önce kazan sonra harca.” Bizim örneğimize uyarlarsak “Önce çok ufak yatırım yap dene, kazandıkça arttır.”

4-Adını vermeyeceğim coinlerin sistemine katılmam için arkadaşlarım, tanıdıklarım ve tanımadıklarım tarafından defalarca teklif aldım. Bunların çoğunluğu ısrarcı davrandı ki bence bir iş yapısında ısrar var ise sorun vardır.

5-Sosyal medyada gördüğümüz bizim coine dahil olmuyorsunuz, anlamıyorsunuz, kaçırıyorsunuz, ileride çok pişman olacaksınız paylaşımları. Daha önce yazdığım gibi ısrar var ise sorun vardır. Kuyumcu malını satmak için bağırmaz.

6-Neredeyse tüm coin takipçileri, Bitcoin’in başarısını örnek göstererek, adını vererek kendi coinlerinin de aynı başarıyı göstereceğini ima ediyor. Bana göre bu şuna benziyor: Lamborghini araba üretti çok başarı oldu. Bizde araba üretiyoruz. Bizde onun başarısını göstereceğiz.

Bunlar benim fikirlerim. Her zaman olduğu gibi sadece kendi yaptığımı söyler, yazarım. Her zaman olduğu gibi karar sizin…

bitcoin-genel

Reklamlar

1 thought on “Bitcoin Haricindeki Coinler ile Neden İlgilenmiyorum?”

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s