Çin’den Ürün Getirip Satabilir miyim? (Yaşanmış Gerçek Olay ile Anlatım)

paracord_bileklikEn baştan cevabı vermek gerekirse evet ama hiç de kolay değil. Sayısız kişi ve firmaya danışmanlık yapmış biri olarak konuyu size yaşanmış ve gerçek bir örnek ile anlatayım. İsim vermeyeceğim ama ürün gerçektir, değiştirmedim. Paracord bileklik ürününü çoğunuz duymuşsunuzdur. Çok dayanıklı paraşüt ipinin örülerek bileklik haline getirilmiş halidir. Acil durumlarda örgüyü açarak uzun ve çok sağlam bir ipe sahip oluyorsunuz.

Bu ürünün Türkiye satış fiyatı 20-25 TL civarında. Bir firma bu ürünü Çin’de çok ucuza bulup, AliExpress üzerinden getirip, satmayı düşünüyordu ve bana danıştı.

paracord_bileklik2

Ürünü çekici, kullanışlı bulmuştu, ucuz alma imkanı doğunca iştahı kabarmıştı. İlk sorduğum şey bu veya benzer üründen daha önce satıp, satmadığı idi. Satmamıştı fakat ürünün çok satacağına emindi. Türkiye fiyatının altında fiyat koyup, Çin’den getireceği ürünleri kolayca ve çok sayıda satabileceğini düşünüyordu.

Heyecanını yatıştırarak bir deneme yapmasını istedim. Aynı ürünü Türkiye’den çok sayıda değil, sadece 5 adet alarak, zararına, Çin’den getirdiği ürünün fiyatına satmasını istedim. Örnek vermek gerekirse 25 TL’ye alıp, 15 TL’ye satmasını istedim. 5 üründe toplam 50 TL zarar ederek, bu işi denemiş olacak, Çin’den getirmiş olsaydı ne kadar zamanda satabilecekti  denemiş olacaktı.

Kendine çok güvendiği için biraz bozulsa da mantıklı geldi ve denemeyi kabul etti.

Eğer ürünü Çin’den AliExpress’ten getirse idi aylarca bekleyecek, çok daha fazla sayıda alacak, paketler gümrüğe takılmasın diye 3-4 siparişe bölecek ve muhtemelen Posta Gümrüğü ile tanışacaktı. Muhtemelen yüzlerce dolar para yatıracaktı.

Tahmin edin ne oldu?

İlgili firma, tavsiyemi dinleyip 5 adet Paracord bileklik iç piyasadan aldı ve satmayı denedi. İlk haftaki heyecan ve ümit, ikinci hafta kayboldu. Üçüncü, dördüncü hafta derken aylar geçti, 5 adet üründen sadece birkaç tanesi satıldı.

Bana danışan arkadaş 50 TL harcayarak, sağlam bir ders aldı ve bu dersi unutmamak için elinde kalan bileklikleri hala kendisi takıyor…

Uzun lafın kısası siz beğendiniz, heyecanlandınız, ucuz olduğunu ve satacağını düşündünüz diye bir ürün satmaz.

Çin’den ucuza buldunuz diye burada para kazanamazsınız.

Yukarıda anlattığım şahit olduğum örneklerden sadece birisi.

Değerli zaman ve paranızı kayıp etmemek için gaza gelmeyin. İlk önce piyasayı, ürünü deneyin. Yoksa Çin’den AliExpress ve AliBaba üzerinden mal getirmek çocuk oyuncağı ve gerçekten bunu artık çoluk çocuk yapıyor.

Piyasa şartları ve perakende satış karları babalarımızın ve dedelerimizin zamanındaki gibi değil.

Yazımı bitirmeden çok karşılaştığım yaygın bir hataya da yer vermek istiyorum.

Yakın ve uzak çevremde bir çok kadın anne olmayı düşündüğü veya hamile kaldığı zaman Çin’den çocuk ve/veya hamile ürünleri getirip satabileceğini düşünüyor. Buradaki ürünleri kullanışsız, yetersiz, pahalı olarak algılayan anne ve anne adaylarına da yukarıdaki tavsiyemi tekrarlıyorum.

Son söz: Çinden online sipariş ettiğiniz ürünleri küçük parçalar halinde almanız, hediye olarak göstermeniz vb. yöntemler gümrüğe takılmayacağını garanti etmez.

Bizzat yaşamış biri olarak Allah kimseyi posta gümrüğüne düşürmesin diyorum.

Mehmet Hamdi Bol

 

Reklamlar

2 thoughts on “Çin’den Ürün Getirip Satabilir miyim? (Yaşanmış Gerçek Olay ile Anlatım)”

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s